Memorialul Revolutiei

Asociația Memorialul Revoluției 16-22 Decembrie 1989 din Timișoara

Cupa Memorialul Revoluției

Cupa Memorialul Revoluției la minifotbal, ediția a VIII-a

Asociaţia Memorialul Revoluţiei Timişoara, în colaborare cu Primăria Municipiului Timişoara şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Timiş, a oganizat în perioada 11 – 19 decembrie 2015, a VIII-a ediţie a Cupei Memorialul Revoluţiei la minifotbal. În 12 și 13 decembrie s-au desfașurat meciurile din cele două grupe, iar sambata, 19 decembrie s-au desfășurat fazele finale. Competiţia a aliniat la startul ei un număr record de 12 echipe şi s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a echipei „Voluntarii”, care se află chiar la prima participare, o echipă tânără şi unită, având în componenţa ei pe Crişan Florin, desemnat cel mai bun portar al turneului. Echipa „Voluntarii” a dispus în finală de o altă surpriză, echipa „Memorialul Revoluţiei”, care a terminat abia a patra în grupa preliminară din care a făcut parte, dar a reuşit meciuri remarcabile, condusă din teren de cel mai bun jucător al turneului, Andriucă Bogdan.
Nu au fost singurele surprize plăcute, Altar ’89 reuşind să elimine una dintre favorite (Rudolf Walther) şi să dispute finala mică, fiind învinşi în această fază de o altă echipă aflată la prima participare, echipa Finanţelor Timiş.
Dar iată rezultatele zilei de 19 decembrie:
Sferturi de finală:
Rudolf Walther – Altar 89: 1-2
Finanţe Timiş – Beraca Lugoj: 4-1
Voluntarii – Penitenciarul Timişoara: 5-1
Memorialul Revoluţiei – Metanoia: 3-1
Semifinale:
Altar 89 – Voluntarii: 1-2
Finanţe Timiş – Memorialul Revoluţiei 3-5 (după lovituri de departajare, 2-2 după 20 de minute)
Finala mică: Finanţe Timiş – Altar 89: 3-1
Finala mare: Voluntarii – Memorialul Revoluţiei 4-1.
Fiecare meci a constat într-o singură repriză de 20 de minute, în caz de egalitate trecându-se direct la câte 3 lovituri de departajare de fiecare echipă. Înaintea fiecărui meci s-a ţinut un moment de reculegere în memoria eroilor-martiri ai Revoluţiei din 1989.
Toate echipele au primit pachete de Crăciun din partea Primăriei Municipiului Timişoara, formate din dulciuri, fructe şi sucuri, echipele Altar 89, Metanoia Timisoara si Finante Timis donand pachetele primite copiilor străzii. De asemenea, s-au acordat diplome de participare tuturor echipelor, cupe primelor 3 clasate, cupă pentru premiul Fair Play (Penitenciarul Timişoara), cupă pentru cel mai bun portar (Crişan Florin, Voluntarii) şi pentru cel mai bun jucător (Andriucă Bogdan, Memorialul Revoluţiei).
Meciurile au fost arbitrate excelent de către reputatul arbitru Stănescu Gheorghe.
Sponsori: Perenna Premier, SC Scalini SRL.
De remarcat munca a doi oameni inimoşi faţă de care această competiţie nu ar fi fost posibilă: domnul Mihai Rosuş, preşedintele echipei naţionale de fotbal de stradă şi domnul Bânciu Ioan, vicepreşedintele Asociaţiei Memorialul Revoluţiei Timişoara. Alături de aceştia, din echipa de organizare au mai făcut parte Pinzhoffer Harald, Costel Balint şi Eugen Gheorghioiu.
Tot sâmbătă, 19 decembrie, la iniţiativa doamnei Ramona Ilieş şi a domnului Radu Ciolacu, a avut loc o altă finală, una inedită: „Deţinuţii au talent”! Cei care au dorit să-şi etaleze talentul au participat în cadrul Penitenciarului Timişoara la preselecţii, primele trei numere de talent din cadrul acestui proiect întrecându-se la Sala Olimpia, câştigător fiind desemnat Popovici Sorin Remus. Cel poreclit „Faraonul” a „vrăjit” asistenţa cu trei numere de magie.
Iată toate echipele participante:
Voluntarii, antrenor Crişan Florin: Anheliuc Linus, Tănăsescu Andrei, Anheliuc Andrei, Petre Andrei, Crişan Florin, Lionti Mihai, Petrea Alin, Petrea Alexandru.
Memorialul Revoluţiei, antrenor Bânciu Ioan: Bânciu Arion, Baicon Viorel, Baicon Tudorel, Orban Alin, Cioloca Dan, Văduva Adrian, Andriucă Bogdan, Mureşan Dumitru, Pop Alex Marius, Mocioalcă Marian, Hurezanu Radu, Cârnu Florin, Dobra Andrei.
Finante Timis, antrenor David Ilie Iulian: Leo Naidin, Secula Sebastian, David Mircea, Perta Ioan, Chitoiu Andrei, Ciocloda Cristian, Dalea Catalin, Popaluca Razvan Dumitru, Indries Serba, Simeria Mircea, Lazarescu Petre, Dubou Alexandru Gabriel, Holca Eusebiu, Catau Constantin Dragos, Jude Octavian Cornel, Demian Marius Arian, Voicu Gabriel Sorin, Borlea Andrei Ionut.
Altar 89, antrenor Lekin Andrei: Dan Cristian, Patrascu Liviu, Iana Manuel, Simedroni Adrian, Epuraş Ionel Alexandru, Ghiţoiu Mihai Andrei, Dragomirescu Radu, Patru Cosmin,Ciocov Branislav, Lekin Andrei, Radu Daniel, Vlăduţi Elvis, Rimescu Cosmin, Simedru Cristian, Meltis Florin.
Rudolf Walter, antrenor Lajos Csaba: Moricz Alexandru, Simoniac Laurenţiu, Simoniac Cristi, Gulan Simion, Râmneanţu Petre, Mastecănean Ionuţ, Mistreanu Mihai, Sărariu Daniel, Gurin Toader, Lordean Alin, Vasilaş Andrei, Sera Gabi, M. Denis.
Metanoia, antrenor Jivan Florin: Vereşteanu Florin, Palade Ciprian, Jivan Florin, Străuţ Bogdan, Lungu Carmin, Lungu Ralf, Filip Iulian, Opran Adrian, Asoltanei Cosmin, Ionescu Raul, Pop Claudiu, Străuţ Ciprian.
Penitenciarul Timişoara, antrenor Radu Ciolacu: Dumbrăvanu Mihai, Puşcaş Felician, Bugeag Ioan-Alin, Gal Marian Ioan, Meszecsov Tiberiu, Nyeki Ciprian Cosmin, Popa Dorin Florin, Raţiu David Radu, Sumurducan Alin Gheorghe, Olah Attila, Baciuna Lucian Luca.
Beraca Lugoj, antrenor Giura Cristian: Giura Cristian, Giura Sorin, Giura Gabriel, Giura Cipi, Jupan Andi, Mureşan Gabi, Petrică George, Rusalim Noris, Arman Andrei, Mircov Ciprian, Mircov Robert.
FC 700 Timişoara, antrenor Rosuş Mihai: Stana Daniel, Neaţu Darius, Neaţu Lucian, Varga Eugen, Pop Andrei, Stirbu Iulian, Pop Daniel, Ibrian Lucian, Oprea C, Farcas Robert, Rosuş Mihai.
Isus Speranţa României (Casa Fraţii lui Onisim), antrenor Vasiliu Romică: Marius Gheorghiu, Gheorghiu Liviu, Vasiliu Romică, Camando Cîrpaci, Cruţ Cosmin, Vichente Florin, Ţocu Marius, Stoica Florentin, Heiuş Andrei, Heiuş Sami.
Centrul de Reeducare Buziaş, antrenor Oros Lucian: Horvath Mădălin Ionel, Micşa Abrudan Alin, Stamatin Tiberiu Andraş, Radu Iulian Gilberto, Berki Mihai, Petroi Liviu Renato, Iovănescu Petre Daniel.
Centrul de Plasament Lugoj, antrenor Buciu Tiberiu: Corduneanu Mihai, Bursuc Călin, Gheorghiu Călin, Buzelan Alex, Dan Ion, Nicolici Călin, Nicola Fabian, Şerban Laurenţiu, Gheorghiu Marius, Tureatcă Vasile, Stoica Florentin.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, 12 decembrie: Rudolf Walter – Centrul de Plasament Lugoj 8-3. Centrul de Reeducare Buziaş – Memorialul Revoluţiei 2-7. Finanţe Timişoara – Voluntarii 4-2. Rudolf Walter – Centrul de Reeducare Buziaş 7-1. Memorialul Revoluţiei – Finanţe Timişoara 0-2. Centrul de Plasament Lugoj – Voluntarii 1-8. Centrul de Reeducare Buziaş – Centrul de Plasament Lugoj 7-4. Finanţe Timişoara – Rudolf Walter 2-3. Voluntarii – Memorialul Revoluţiei 5-1. Centrul de Reeducare Buziaş – Finanţe Timişoara 1-8. Centrul de Plasament Lugoj – Memorialul Revoluţiei 2-5. Rudolf Walter – Voluntarii 4-2. Finanţe Timişoara – Centrul de Plasament Lugoj 8-1. Voluntarii – Centrul de Reeducare Buziaş 6-2. Memorialul Revoluţiei – Rudolf Walter 1-4.
Clasament grupă: Loc 1 Rudorf Walter, loc 2 Finante Timisoara, loc 3 Voluntarii, loc 4 Memorialul Revolutiei, loc 5 Centrul de Reeducare Buzias, loc 6 Centrul de Plasament Lugoj.
Rezultatele înregistrate duminică, 13 decembrie: Penitenciarul Timişoara-FC 700 Timişoara 7-3. Beraca Lugoj-Metanoia Timişoara 2-8. Altar 89-Casa Fraţii lui Onisim 2-1. Penitenciarul Timişoara-Beraca Lugoj 8-1. Metanoia Timişoara-Altar 3-1. FC 700 Timişoara-Casa Fraţii lui Onisim 4-2. Beraca Lugoj-FC 700 Timişoara 1-1. Altar 89-Penitenciarul Timişoara 2-2. Casa Fraţii lui Onisim-Metanoia Timişoara 1-8. Beraca Lugoj-Altar 3-0. FC 700 Timişoara-Metanoia Timişoara 2-3. Penitenciarul Timişoara-Casa Fraţii lui Onisim 6-0. Altar 89-FC 700 Timişoara 6-3. Casa Fraţii lui Onisim-Beraca Lugoj 3-8. Metanoia Timişoara-Penitenciarul Timişoara 4-1.
Clasament grupă: Loc 1 Metanoia, loc 2 Penitenciarul Timişoara, loc 3 Beraca Lugoj, loc 4 Altar 89, loc 5 FC 700 Timişoara, loc 6 Casa Fraţii lui Onisim.

Galerie foto: www.facebook.com/media/set/

 


Evenimente ce vor urma

septembrie 2019
luni marți miercuri joi vineri sâmbătă duminică
august 26, 2019 august 27, 2019 august 28, 2019 august 29, 2019 august 30, 2019 august 31, 2019 septembrie 1, 2019
septembrie 2, 2019 septembrie 3, 2019 septembrie 4, 2019 septembrie 5, 2019 septembrie 6, 2019 septembrie 7, 2019 septembrie 8, 2019
septembrie 9, 2019 septembrie 10, 2019 septembrie 11, 2019 septembrie 12, 2019 septembrie 13, 2019 septembrie 14, 2019 septembrie 15, 2019
septembrie 16, 2019 septembrie 17, 2019 septembrie 18, 2019 septembrie 19, 2019 septembrie 20, 2019 septembrie 21, 2019 septembrie 22, 2019
septembrie 23, 2019 septembrie 24, 2019 septembrie 25, 2019 septembrie 26, 2019 septembrie 27, 2019 septembrie 28, 2019 septembrie 29, 2019
septembrie 30, 2019 octombrie 1, 2019 octombrie 2, 2019 octombrie 3, 2019 octombrie 4, 2019 octombrie 5, 2019 octombrie 6, 2019

Users on page

Acum: 1
Săptămâna aceasta: 147
În total: 79094

Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.